"
Привіт всім, хто нас читає! На нашому блозі ви можете познайомитися із цікавим досвідом бібліотек
Херсонщини, що працюють з молоддю, творчими знахідками та новими ідеями

середа, 2 вересня 2015 р.

Волонтерський рух серед молоді Херсонщини: результати дослідження


Херсонська обласна бібліотека для юнацтва та юнацькі структурні підрозділи бібліотек Херсонської області з метою виявлення поінформованості молодих людей про волонтерський рух,
з´ясування їхнього ставлення до волонтерства та вмотивованості участі у ньому долучилися до Всеукраїнського соціологічного дослідження «Ставлення молоді до участі у волонтерській діяльності», яке проводить ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва».


У Херсонській області у даному опитуванні взяли участь мешканці Бериславського, Білозерського, Великолепетиського, Великоолександрівського, Горностаївського, Іванівського, Каланчацького, Скадовського, Чаплинського, Цюрупинського районів та міста Херсона.
У ході опитування визначався рівень обізнаності та ставлення молодих людей до волонтерства, готовність до участі у волонтерських заходах, зібрані дані про волонтерські організації, популярні серед молоді.
Під час дослідження було опитано 894 респондентів віком від 10 до 35 років, більшість яких, а саме 64%, складають жінки. Більше половини опитаних навчається, а майже третина працює.

Дослідження показало, що останні події в Україні дуже вплинули на громаду, на її свідомість, людяність, бажання допомагати та долучитися до долі інших людей та країни. 80% опитаних дали майже дослівне визначення поняття волонтерства - це добровільна благодійна діяльність, спрямована на надання допомоги особам, що перебувають в складних життєвих ситуаціях та потребують сторонньої допомоги. Ставлення до волонтерства серед опитаних респондентів Херсонської області не є однозначним, хоча 84% і ставляться до нього позитивно, проте є і такі, які ставляться до цього навпаки. У Великоолександрівському, Іванівському районах та місті Херсоні 100% респондентів позитивно ставляться до волонтерства.
 Несподіванкою стало, що 5% респондентів жодного разу не чули про волонтерський рух в Україні. Майже 40% беруть участь у волонтерській діяльності, а 9% брали участь раніше. Ці показники свідчать про те, що волонтерський рух в Україні ще не став масовим, але вже дозволяє говорити про себе як про суспільне явище.
Серед тих респондентів, які беруть участь у волонтерському русі в Україні, визначали як часто вони це роблять. Найбільша кількість з них (36,5%) беруть/брали участь у волонтерських акціях та проектах декілька разів на рік. Найбільш часто і регулярно займаються волонтерською діяльністю, а саме декілька разів на тиждень, 10% опитаних.
Бажання допомогти нужденним – це головна причина, яка слугувала мотивом здійснення волонтерської допомоги, адже саме її назвали 36% опитаних. Далі в порядку зменшення йдуть: почуття соціальної значимості, придбання корисних соціальних і практичних навичок, самовираження, організація дозвілля. Серед інших варіантів були названі: потреба допомагати іншим, любов до Батьківщини і те, що така допомога стимулює почуття відповідальності.


Наступне питання стосувалося тих респондентів, які лише чули про волонтерську діяльність або взагалі почули вперше. Таких виявилося 370. З них майже 60% хочуть займатися волонтерською діяльністю. 10% не хочуть, а 30% мають сумніви, тому не змогли відповісти. Маємо надію, що це опитування стане поштовхом до конкретних дій у тієї молоді, яка хоче приєднатися до волонтерського руху.
Причинами, через які респонденти наразі не займаються волонтерською діяльністю стало те, що більшість опитаних - 32% не знають, куди звернутися, по 26% не мають часу і морально чи психологічно не готові до цієї діяльності, до 8% опитаних вважають, що волонтерів і без них достатньо та не займаються через відсутність винагороди. Так, основною причиною є інформаційна ізольованість та недостатня реклама волонтерських акцій та проектів.
Найбільш популярними видами волонтерської діяльності є соціальні (30%) та культурні проекти - 23%. Іншими видами хоче займатися невелика кількість респондентів – екологічними – 15%, залученням коштів - 14%, спортивним напрямом – 6%, реставраційними – 2%.
80% опитаних впевнені, що волонтерство в бібліотеках потрібне. Воно вже існує. В багатьох бібліотеках волонтери допомагають у плануванні та реалізації бібліотечних заходів.
На думку респондентів, їх можна залучати і до інших напрямів бібліотечної діяльності: доставка книг (18%), допомога у виконанні домашніх завдань, вивченні мови, засвоєнні комп’ютерної грамотності, Інтернет-технологій тощо (17%), створення бібліотечних продуктів для юнацтва та молоді (11%), участь у рекламній діяльності (10%), участь у оформленні бібліотечних приміщень (6%). Серед інших варіантів були названі проведення опитувань користувачів, відновлення бібліотечного фонду, асистенти програм літніх читань.
75% опитаних досить часто чують інформацію про волонтерські проекти, тоді як майже 16% рідко зустрічають подібну інформацію, а 9% не чули жодного разу. Можливо такі інформаційні прогалини виникають через недостатню рекламну кампанію. Тому більшість опитаних не може вказати назви волонтерських організацій.
47% опитаних обізнані в назвах волонтерських організацій. Так, були названі волонтерські об´єднання, організації, фонди та центри, всеукраїнські, обласні та місцеві, які об´єднує бажання допомагати нужденним.

Отже, виходячи з результатів дослідження, можна зробити висновок, що волонтерський рух набуває актуальності. Сумні події в Україні останніх двох років, коли з´явилися тисячі постраждалих, вимушених переселенців, підштовхнули суспільство до конкретних дій, безкорисливої допомоги. Активізувала свою діяльність у волонтерських проектах і молодь.
Молодь Херсонської області у своїй більшості знайома з волонтерським рухом та готова  до участі у волонтерських заходах. 
Завдання бібліотек полягає в тому, щоб  інформувати молодь про волонтерські акції та проекти, залучати їх до таких проектів, запрошувати до бібліотечного волонтерства.Немає коментарів :

Дописати коментар