"
Привіт всім, хто нас читає! На нашому блозі ви можете познайомитися із цікавим досвідом бібліотек
Херсонщини, що працюють з молоддю, творчими знахідками та новими ідеями

неділя, 15 лютого 2015 р.

Бібліотеки Херсонщини єднають Україну: патріотичне виховання молоді

Пройшов рік від трагічних подій на Майдані… Сьогодні по всій Україні відбуваються заходи щодо Вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні

 

А я згадала, коли 15 жовтня 2014 року ми прибули у Велику Олександрівку для проведення ІV Обласного фестивалю молодіжного читання та права «Відкрий свою книгу» і на порозі будинку культури я привіталася до молоді словами «Слава Україні!», як же приємно було почути гучне та щире «Героям Слава!». От така в нас патріотична молодь. І її не треба виховувати примусово, вона сама згуртовується і розуміє все, що відбувається в Україні…на прикладі своїх ровесників… 

 

За цей рік ми дуже змінилися, ми відчули себе справжніми українцями, гідними пам’яті наших славетних предків… Як в народі кажуть: «Біда навчить». От так ми і навчилися гуртуватися заради кращого майбутнього нашої неньки України, а значить нашого майбутнього, майбутнього наших дітей.

Бібліотеки завжди були і є інформаційними центрами та культурними осередками для місцевих громад, І сьогодні вони ще раз підтвердили, що можуть бути центрами, навколо яких згуртовується громада для вирішення будь-яких проблем. Бібліотеки насправді єднають Україну своїми бібліотечними справами і не тільки...

 

 

«Разом – ми сила», «Сила в єдності», це сьогодні не пустий звук, про це красномовно говорять заходи в бібліотеках на допомогу українській армії та співвітчизникам, які стали сьогодні вимушеними переселенцями, добрі справи бібліотек спільно із своїми читачами-волонтерами. Тема героїзму, мужності,  самовідданості молоді у захисті України від посягань на її цілісність і незалежність отримала сучасне продовження. Кожен бібліотечний захід відбувається саме «З Україною в серці!».
Я пишаюсь своїми колегами. І хочу поділитися деякими новинами з бібліотек Херсонщини щоло сучасного патріотичного виховання молоді …

 

 

   У відділі мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім.Б.Лавреньова відкрилася фотовиставка нашого земляка Владислава Казакова під назвою «Майдан. Україна. Шлях до свободи», присвячена річниці початку революційних подій на Майдані Незалежності в Києві та людям, які вийшли протестувати проти системи взимку 2013-2014 року.
Фотоекспозиція має нагадати, що революція та зміни у нашій країні стали можливими завдяки простим людям з цих фото. І ними треба пишатися, вони – справжні герої України. 

 В-Олександрівська ЦБС

 
•    експрес - виставка «Україна - понад усе» було оформлено на замовлення читачів з метою оперативного інформування через публікації періодичних видань про воєнні дії на сході країни
•    виставка – плакат «Моя Батьківщина - рідна Україна» стала справжньою окрасою читальної зали до Дня Незалежності , в оформленні виставки взяли участь юні художники Школи мистецтв (керівник О.Б. Білецька)
•    година історичної пам’яті «Мрію, щоб світ був з війною не знайомий»  


«Вони співали “Ще не вмерла…” і вмирали… Земля тремтіла, під ногами ж – твердь… Їм янголи обличчя прикривали… А ті під вибухи гранат ішли на смерть… Герої Небесної Сотні віддали своє життя за кожного з нас! Ми будемо пам’ятати про це! В усі часи Україна була і тепер є відкрита душею, кришталево чиста, чесна, добра і справедлива, по-дівочому наївна, але горда і незалежна. Разом з учнями 6-11 класів ЗОШ №1 проведено урок мужності : «З Україною в серці: від помаранчевої революції до революції гідності», де згадали історію останніх 10 років, як Україна пережила два масштабні повстання свого народу і вшанували пам’ять Героїв Майдану хвилиною мовчання та запалили свічки, як данину тим, хто навічно пішов від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. 

Вони повинні жити в нашій пам’яті! Молодь читала вірші присвячені героям України: «НЕБЕСНА СОТНЯ», «Горить свіча і пам’яті сльоза», «А сотню вже зустріли небеса..», «Не плач за мною, мамо, не ридай». Під час заходу кожен з присутніх не залишився байдужим, на їх очах блищали сльози. Для користувачів бібліотеки в читальній залі організована книжкова виставка – реквієм «На варті наших душ Небесна Сотня», на якій представлено дужае багато матеріалів про цих героїв. Великою популярністю користується збірка місцевого поета і письменника А.Анастасьєва  «Територія гідності». Україна – це територія гідності і свободи»

 Скадовська ЦБС

В 2014 році  робота бібліотек централізованої системи з патріотичного виховання значно активізувалась, наповнилась новим змістом.
Інноваційним заходом центральної бібліотеки для дорослих стали урочисті, присвячені Дню Збройних сил України та проводам до Лав Збройних сил України. Розпочалися вони біля погруддя Т.Г. Шевченка складанням Військової присяги на вірність народу України. Працівники бібліотеки  влаштувавши патріотичний книжковий флеш-моб та заспівали з гостями і  призовниками – ротою охорони Скадовського райвійськомату державний гімн. 

Колектив, підтримуючи процеси, які тривають в державі, влаштували акцію «Подаруй малюнок миру солдату», мета якої – підняття бойового й патріотичного духу наших українських військових, моральна підтримка. Серед тих, хто долучився до ініціативи не тільки користувачі, а й вихованці художньої  студії «Палітра» КЗ «Скадовський РБК ім. Шевченка» та юні художники з центру дитячо-юнацької творчості

 Фото-виставка "Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній...", у якій бібліотекарі продемонстрували фото реальних подій, які відбуваються на сході України.


КУ КРОБ

До  Дня Гідності та Свободи в районній бібліотеці проведено урок гідності «Криниця національної гідності». Учасники заходу, учні 10 – 11 класів  ЗОШ №1, ознайомились з книжковою виставкою «Від революції гідності до гідного життя». Свідком надзвичайних подій грудня 2013 року стала небайдужа громадянка Каховки К.Д. Малишева, яка розповіла присутнім свої  враження, своє відношення до цих подій.

Чаплинська ЦБС
•  урок політичної свідомості «У Революції Гідності – доля народу», на якому дали визначення революції та розкрили причини Революції Гідності 2013 року. В заході взяли участь молодь професійного аграрного ліцею, головний спеціаліст районної державної адміністрації І. Чухало. Захід пройшов на високому ідейному та емоційному рівні. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих та переглянули відео кліпи «Мамо не плач… Я повернуся весною», «Слава Україні! Героям Слава!», закінчився захід «Молитвою за Україну», яку виконували всі стоячи.
•  виставка-подія «Україна – держава свободи і єдності» Документи, представлені ра ній проникливо відтворюють всю палітру буремних протистоянь. Все поєднано однією ідеєю – боротьбою за незалежність, свободу і соборність України. Сповнено тугою за полеглими в нерівному бою і разом із тим, світлою вірою в Перемогу, нездоланністю нашого народу. Майдан став символом віри й надії, куди стікається енергія нашого народу і дає імпульс до боротьби за свободу.

Цюрупинська районна бібліотека для дорослих

В святково прикрашеній читальній залі Великокопанівської сільської бібліотеки для дорослих Цюрупинського району Херсонської області відбулася патріотична година «Моя Батьківщина - незалежна Україна» для учнів 10 класів та жителів села. Захід пройшов у дуже теплій та доброзичливій обстановці: лунали вірші та патріотичні пісні. Також бажаючі могли ознайомитись з матеріалами виставки «Герої твої, Україно!» (що містила інформацію про земляків, що загинули на Майдані та у військових діях в зоні АТО).


Комунальний заклад «Іванівська районна бібліотека»
•    урок мужності "Між життям і смертю"  до дня вшанування роковин трагічних подій на майдані та  учасників АТО для учнів аграрного  ліцею.

«Напружена політична і воєнна ситуація в країні не обійшла стороною і Іванівку, жителі якого несуть службу в зоні антитерористичної операції. В бібліотеку на зустріч з учнями аграрного ліцею завітав військовослужбовець збройних сил України Брагінець Вадим Павлович, який щойно прибув у відпустку до рідного дому. Вадим Павлович розповів про  свою службу у 28 бригаді у зоні проведення АТО, свої обов'язки, що значить на війні братерство і дружба. Емоційна і відкрита розповідь Вадима Павловича не залишила байдужим жодного учня. Молодь висловила вдячність людині, яка самовіддано захищає нашу рідну Україну. Гість  відповідав на питання учнів. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять про загиблих героїв»

Нажаль, кожного дня приходять сумні звістки про земляків, які сьогодні гинуть за єдину Україну… Пам'ять про них буде жити стільки ми будемо про них пам’ятати … 

В комунальному закладі «Нововоронцовська центральна районна бібліотека» створено тематичну поличку  «На крилах туги». Вона закликає схилити голову перед пам`яттю звичайного чоловіка -  мужнього бійця Андрія Лепехи, який воював та загинув за єдину Україну в зоні АТО, який не вагаючись віддав життя за мир у країні. 


Звісно, ніякі слова, ніякі співчуття не повернуть загиблих їх  родинам, але завдяки таким справжнім патріотам ми зараз живемо, працюємо, кохаємо...
Не забуваймо наших героїв, вони не вмирають! 

Такі куточки створено в кожній бібліотеці по всій Херсонщині. Вони присвячені памяті тих, хто віддав своє життя сьогодні за Єдину Україну…
 

Сьогодні вся Україна гуртується в допомозі нашим захисникам. Допомога різноманітна. Не стоять осторонь і бібліотеки разом зі своїми читачами. 

 

Бібліотекарі Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б Лавреньова започаткувала доброчинну акцію «Книга на передову!» 

 

Після консультацій з волонтерами, бібліотекарі вирішили розрадити українських захисників у вільну хвилину. Зібрали книжки, в яких би хлопці знайшли собі щось цікаве і розумне. Це українська класика, історичні твори, збірки поезії, детективи. Не непотріб, який завалявся вдома, а щось дійсно вартісне. Це одна з головних умов цієї акції. Спочатку літературу збирали в колективі, а потім ідея виросла до серйознішої ініціативи. Через соцмережі бібліотекарі поширили інформацію про акцію «Книжка на передову». Швидко долучилися читачі бібліотеки і друзі, й не тільки з Херсона. 

За тиждень, поки тривала акція «Книга на передову!»,  співробітники Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім.Б.Лавреньова зібрали понад 300 примірників книг, настільні ігри, а також теплі речі, білизну, чай, печиво, ліки тощо.
А коли проводили захід вшанування пам’яті Героїв Крут
«Ще юнаки, ще майже діти»,

вирішили другу його частину присвятити сучасним Героям, які зараз захищають нас від російської агресії на сході. На захід запросили місцеву волонтерку Наталю Бреус,
яка розповіла школярам про свою діяльність, про те, наскільки важливою є увага простих людей для солдатів. Так само, як і книжки, і листівки, і малюнки, які наші маленькі читачі передають бійцям разом із книжками. 

 

 

А ще в стінах бібліотеки бібліотекарі разом із дітьми робили янголят-охоронців та писали листа для військових.
Все це вирушило на Донбас.
 


Волонтери батальйону «Херсонська чайка» повернулися з передової та повідомили, що разом з усіма посилками, ліками та теплими речами Книги доїхали до бійців.  

Як же ми раділи, що зробили таку добру справу.


Інформація про доброчинну ініціативу поширилася в соціальних медіа і набула такої підтримки в громаді, що тепер її неможливо обмежити часом.  Бажання долучитися до збору книг висловили педагоги та учні ЗОШ №55, гімназії №1 та бібліотекарі херсонської міської бібліотеки-філії №23 ім. І. Багряного.

Тож, акція «Книга на передову!» стала безстроковою. 

 

Цюрупинська районна бібліотека для дорослих започаткувала акцію разом із працівниками культури міста «Теплом сердець зігріємо захисників Вітчизни», яка продовжує об’єднувати небайдужих жителів міста у такій важливій для сьогодення справі, як допомога українським військовим. Майже кожного дня до Центру культури та дозвілля цюрупинчани приносять речі, які можна використати для в’язання шкарпеток, шапок та рукавиць для наших воїнів. 

Зазвичай, майстрині збираються кожної суботи та неділі у Районній бібліотеці.
 
Зустрічі проходять у форматі українських вечорниць. І вік немає значення, чи то майстрині поважного віку, чи зовсім юні. Всіх їх об’єднує єдина добра справа – допомога українській армії. 

Про цей проект навіть телесюжет знято на 5 каналі під назвою «Патріотичні вечорниці» у Цюрупинську


 Бібліотекарі Херсонської ЦБС закликають всіх бажаючих приєднатися до віртуального флеш-мобу  «З любов’ю до України»!

«Висловіть свою громадянську позицію у поетичному творі та продемонструйте її з гідністю і вірою у нескореність нашої Батьківщини. Українці, підтримайте дух народної єдності!»

  

 
 

Слава Україні!  Героям Слава!

 

Зав.НМВ Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім.Б.Лавреньова Ірина Тарадименко

3 коментарі :

  1. Наші колеги - молодці! Дякую , Ірино Іванівно, за цікавий та гарний пост! Доречі, вітаю, що читачів посту вже 55!

    ВідповістиВидалити
  2. Дорогі колеги! Пишаємось вами, підтримуємо! Ви - найкращі! З глибокою повагою - працівники бібліотеки №15 Голосіївської ЦБС міста Києва.

    ВідповістиВидалити