Шановні колеги!
Хочу звернути вашу увагу і заанотувати дещо із статті, розміщеної у професійному журналі «Бібліотечна планета» – Талалаєвська М. Нові послуги публічних бібліотек (за матеріалами зарубіжної фахової періодики) / М.Талалаєвська // Бібліотечна планета. – 2017. - №3. – С. 32.
Майбутнє бібліотек залежатиме від їх бачення як певної інституції:
1. Фізична чи віртуальна бібліотека?
2. Бібліотека для індивідума чи для спільноти?
3. Бібліотека: зберігання колекцій чи творчість?
4. Бібліотека- портал чи бібліотека- архів?
Успішне існування бібліотек визначатиме баланс між пропозиціями для індивідуальних клристувачів (затишні приміщення для читання, проведення дозвілля( та послугами для місцевої спільноти в цілому (приміщення для групових зустрічей, офісні простори для бізнес-стартапів, курси з навчання технологій). Отже, бібліотеки змінюють фокус своєї увагивід забезпечення індивідуальних потреб користувачів до до організації простору для зустрічей, таким чином стаючи більшбільш живим та енергійним громадським ресурсом.
За результатами проведеного у 2015 році конкурсу «Нові бібліотечні орієнтири» (New Landmark Libraries), визначено основні напрями розвитку американських бібліотек:
• Бібліотеки – це їх користувачі. Фокус уваги зміщено з книжкових колекцій на потреби відвідувачів. Це стосується як програмного забезпечення, так і бібліотечних послуг.
• Співробітництво бібліотек і партнерських організацій, коли спільне використання обладнання, програмного забезпечення, сервісів тощо дає змогу одночасно змінювати позиції обох сторін.
• Бібліотеки як «батьки ланшафту» (створення креативного простору). Завдяки своїй архітектурі, просторовому розміщенню будівель бібліотеки стаютьважливими, цікавими в естетичному сенсі елементами місцевого ланшафту.
• Бібліотеки як платформа для генерації сучасної культури. Орієнтиром тут є активне інвестування і розвиток своїх творчих та бізнес спільнот. Бібліотеки розробляють спеціальні програми artist-residence (творчі резиденції для художників), навчають підприємців, надають інструменти та проводять тренінги для творчого самовираження і професійного розвитку.
• Бібліотека – прозора та світла, наближена до навколишнього середовища. Приміщення бібліотеки має поєднувати в собі сучасні дизайн та якість, що заздалегідь передбачають мобільність у зміні інтер’єру під нагальні потреби.
Так, це досвід американських бібліотек. Але ми не чим не гірші в своєму професіоналізмі. І ми також можемо рухатися вперед відповідно від змін суспільства та вимог громади і наших користувачів. Тож, плануючи діяльність своїх бібліотек на наступний рік, зверність на це увагу.
Дещо корисних посилань щодо планування
А ось такі форми можна використовувати при проведенні Тижня молодіжної книги, організації бібліотечних таборів та інших акцій щодо популяризації читання серед юнацтва та молоді.
- натюрморт корисних порад
- творча майстерня «Art- скриня»
- книжковий переполох
- літературна штольня
- аrt—пікнік
- бібліокафе або літературне кафе. В день заходу зал бібліотеки перетворюются
на справжнє кафе: накриті скатертинами столи, незвичне «літературне меню», «серветки» з цитатами з книг…Детальніше на блозі «Библиотечная фея»
- «Скринька для книг»
Що Ви порекомендуєте почитати? Так часто звертаються до бібліотекаря читачі. Допомогти їм може прозора «Скринька для книг». В таку скриньку кладуть записочки з назвами книг та їх авторів. На плакаті пояснення, де кольрова гамма записочек відповідає жанру літератури. Наприклад, фіолетовий - фантастика, рожевий – твори про кохання, жовтий - історичені книги і т.і.
Спасибі!
ВідповістиВидалити