"
Привіт всім, хто нас читає! На нашому блозі ви можете познайомитися із цікавим досвідом бібліотек
Херсонщини, що працюють з молоддю, творчими знахідками та новими ідеями

пʼятниця, 26 квітня 2024 р.

Книжкова країна: професійні та особисті враження

За той час, що знаходжусь в Києві з серпня 2022 року це вже 4 фестиваль книги та читання, який я відвідую. Колись була маленька мрія відвідати Книжковий Арсенал. І от ця мрія переросла у велике свято. Кожен фест неповторний по своєму. Вражають локації, сучасні підходи до оформлення простору, подачі інформації, організації заходів на будь-який смак: книжкові, професійно бібліотечні, інформаційні, розважально-пізнавальні із залученням сучасних ІТ технологій. І це радує, що в такий важкий для країни час війни, знищення бібліотек, видавництв і інших закладів культури книжки друкують, книжки читають, особливо молодь. І головне - є відчуття, що бібліотеки потрібні громаді як ніколи.




25 квітня відвідали фестиваль Книжкова країна у Виставковому центрі Києва. Простори вражають. Дуже багато цікавих локацій, заходів ігрових і розважально-пізнавальних, книжково-терапевтичних з порадами від професійного психолога та бібліотекаря, інсталяцій, фотозон і, безперечно книжкових видавництв з продукцією на будь-який смак. Стільки наметів і стендів з цікавими яскравими книжками я не бачила. Це дійсно книжковий ярмарок. З кожним фестом все більше й більше видавництв з'являється і це чудово.

Очікувані і неочікувані, і тим приємніші зустрічі з колегами та друзями, спілкування з авторами, фото на згадку. Приємно зазначити, що як для четверга, то дуже багато народу було, особливо молоді, військових. Уявляю який на вихідних буде людський мурашник. Але простори дозволяють, рекламно довідкових стендів багато, не загубишся. Приємно, що не дивлячись на війну,  люди читають, цікавляться книгою, багато молоді купують книги, беруть автографи у авторів, відвідують заходи, і просто відпочивають  на локаціях із книжкою, спілкуючись. Це прекрасно.

Як я зазначила на фесті багато різних заходів як для читачів так і бібліотекарів. Один з таких ми відвідали - дискусія "Українські бібліотеки зараз: які вони?", яка проводилась в межах Всеукраїнської конференції "Бібліотека і книга у контексті часу" від Українська бібліотечна асоціація/Ukrainian Library Association  та Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого.

Запис заходу можна переглянути тут 

 Питання які обговорювались спікерами: 

• «Який вплив мають бібліотеки на суспільство?» 

• «Якою має бути бібліотека?» 

• «Як розвивати спроможності бібліотек у мінливій реальності та що заважає цьому розвитку?» (про основні виклики, які потребують вирішення на шляху вдосконалення діяльності бібліотек в Україні, про можливі моделі фінансування).

Які відповіді ми почули і цілком погоджуємось з ними? Бібліотека повинна бути безбар'єрною, безпечною, потрібною громаді, з теплою  психологічно комфортною атмосферою, куди приходять ветерани і спілкуються як між собою так і з іншими членами громади, особливо молоддю. А ще  бібліотека має бути інноваційною, центром "неформальної освіти", з новими книгами та технологіями, одним словом - своєю для всіх. Такою, якої вона потрібна тим, хто туди приходить.

І як приклад потрібності бібліотеки сьогодні для громади хочу навести приклад Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова, а саме: проведення спільно з громадою акції "Література загарбників - допомагає ЗСУ". Мешканці незламного Херсона з радістю несли до бібліотеки  російськомовні книжки, що пропагують війну та російський шовінізм. І таких набралося чимало! Взагалі їх було так багато, що ми обігнали деякі обласні бібліотеки, далекі від фронту. 520 кілограмів! І це говорить лише про одне - справжнє ставлення херсонців до пропутинської пропаганди та рашистського "миру". Сума, зібрана від утилізації ідеологічного сміття, була передана бійцям 124 бригади, що воює на нашому напрямку на поточний ремонт авто. Так наші незламні бібліотекарі Херсона дякують ЗСУ за мужність і захист.


Ще одним цікавим заходом на фестивалі була презентація антології Всеукраїнського форуму військових письменників  - збірки "Голоси", яка вийшла у видавництві "Саміт- книга" і за сприяння БФ "Бібліотечна країна" надійде до українських бібліотек. Чудовий захід від організаторки Форуму, директорки Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Р. Іваничука - Тетяни Пилипець. Ми почули голоси як самих письменників, авторів збірки, виконання своїх поезій, історії іх написання, фронтові історії: Віталій Запека, Олена Мокренчук, Володимир Скоростецький, Сергій Дзюба. І не важливо полковник чи сержант, їх голоси звучали потужно, бо вони справжні українські воїни, і мають одну важливу справу сьогодні - захист України, її Незалежності. Мають одну мету - знищити ворога і наблизити Перемогу. 

А ще голоси тих, що пішли у засвіти, захищаючи нас. Вічна їм Слава! І тих, хто не зміг потрапити на Фестиваль, бо залишається на фронті, на захисті наших кордонів. Їх голосами стали письменниці Анастасія Нікуліна - Віктор Янкевич, Катерина Флекман - Рустам Гівазович. 

Так було затишно і неначе з рідними поспілкувались. Дуже душевно і затишно. 


А потім була прогулянка локаціями фесту, фото на згадку з друзями, колегами, письменниками, книжковими подарунками для бібліотеки та особисто для настрою.

Тож, дуже раджу відвідати Книжкову країну -  це чудове свято книги, попереду ще 3 дні - 26-28 квітня 2024 року, і дуже багато цікавих заходів. А щоб не розгубитись і якось спланувати, задьте на сайт фесту  Програма тут 



Завідувачка науково-методичного відділу  ХОБЮ ім. Б.А. Лавреньова - Ірина Тарадименко.

Немає коментарів :

Дописати коментар