"
Привіт всім, хто нас читає! На нашому блозі ви можете познайомитися із цікавим досвідом бібліотек
Херсонщини, що працюють з молоддю, творчими знахідками та новими ідеями

четвер, 1 жовтня 2020 р.

ІХ обласний фестиваль молодіжного читання «Відкрий свою книгу» в онлайн форматі: від задуму до реалізації


Пандемія внесла певні корективи в життя українців, а також в діяльність бібліотек. Ми майже три місяці були зачинені для відвідувачів.  

Але ми, не були «закриті» для них. Завдяки сучасним інтернет технологіям ми перейшли в  онлайн режим, шукали все нові й нові форми для читачів та для професійного спілкування: створювали віртуальні виставки, цикл онлайн годин для навчання учнів та студентів, створювали нові електронні ресурси, блоги, проводили вебінари для бібліотекарів публічних, шкільних бібліотек, онлайн наради, використовуючи платформу Zoom, тощо. Одним словом звичні наші заходи переформотували в онлайн.


І, навіть коли почали обслуговувати читачів, певні карантинні обмеження на масові заходи залишились. От ми і подумали, а чому б не провести наш фестиваль в онлайн форматі? Мандрували Херсонщиною, помандруємо всесвітньою мережею Інтернет. Це ж круто! Львівський book-форум проводять онлайн, книжковий фестиваль Book Speace в Дніпрі також. Хіба ми гірші? У нас супер бібліокоманда, ми зможемо. І почалось…формування фестивальної програми. 

Це вже такою стала програма за тиждень до фесту. А як же все починалось? 

Першим встало питання – як перетворити звичайні фестивальні заходи, щоб вони були цікавими в онлайн форматі, залишивши традиційні локації: літературну, молодіжну, професійну? Плюс ще був і в тому, що заходи будуть проходити лінійно, а не паралельно. А тому учасники мають змогу побувати на всіх локаціях. Девізом фестивалю став вислів «Фестиваль єднає Україну!»

Для святкового настрою  та у зв’язку із 40-річчям від дня заснування нашої книгозбірні, ми вирішили організувати онлайн флешмоб «Привітай Лавреньовку!», який прозвучав після  святкового відкриття. І це вийшло круто, бо креативні привітання від колег задали тон і надали наснаги і впевненості, що ми все зробили правильно, вибравши такий формат.


Традиційна автограф-сесія з письменниками перетворилась на літературний нонстоп. Почали перемовини з письменниками. Кого запросити з херсонських літераторів? Вирішили тих, хто видав останнім часом нову книгу. Віднедавна на херсонському літературному небосхилі засяяла нова зірка – Оксана Зененко, і у неї вийшов чудовий історичний роман «Останній лицар гетьмана». Чому б не познайомити з авторкою широкий загал молоді та бібліотекарів? А ще вийшла нова збірка сонетів «Золотий перетин» у відомого українського поета, херсонця – Валерія Кулика. Так саме ці письменники стали учасники літературного нонстопу від Херсона.



Завдяки Facebook  та нашому проєкту «Книгомандри» ми маємо широке коло друзів серед українських сучасних письменників. А чому б не запросити тих, хто не зміг з поважних причин взяти участь в ньому, подумали ми. Так гостями нашого літературного нонстопу стали львівські письменниці Наталя Гурницька та Галина Вдовиченко. А вже виходячи із географічного аспекту виникла назва «Херсон-Львів».  Дуже зраділи, коли наші колеги із Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Р. Іваничука радо прийняли наше прохання стати співорганізаторами фесту і чарівні львівські пані спілкувались з учасниками фесту , перебуваючи в стінах цієї чудової книгозбірні.
Для попередньої реклами нонстопу було створено проморолик «Літературний нонстоп «Херсон-Львів»  

Логічним продовженням цієї локація мала стати презентація видавництва «Дім Химер» від його засновників – подружжя Вікторії Гранецької та Влада Сорда, в якому запропонували продемонстрували учасникам фесту книжкові новинки від молодих «химерних» авторів та поділитись враженнями від «Книгомандрів», планами на майбутнє та можливу співпрацю з бібліотеками.



Після Zoom-кави було запропоновано молодіжну та професійну локації.

Молодіжна локація отримала назву - територія нового покоління «Litчат перегони». Було прийнято рішення об’єднати молодь Херсона та Полтави, тому що в обласних бібліотеках для юнацтва цих міст є чудові творчі літературні об’єднання: в Херсоні «ЛітTERRRA» при нашій книгозбірні та  «Поетична шафа», якою керує  молода херсонська поетеса та журналістка - Альона Мовчан,  а у Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара у відділі соціо-культурної роботи проводять із творчою молоддю поетичні батли. А об’єднати їх може також «Літературна кухня» від Юлії Бережко-Камінської, поетки, журналістки, редакторки, секретарки НСПУ по роботі з молодими авторами, в якій вона дає поради молоді, що починає свій творчий шлях.


Професійна бібліотечна територія теж повинна відповідати критеріям онлайн формату. Тож бібліокоманда, що займалась підготовкою фесту та члени оргкомітету фестивалю, запропонували «Ярмарок інноваційних бібліотечних ідей» трансформувати в  «Бібліотечний стрім інноваційних ідей». До участі в ньому допускалась бібліотечні проєкти, створені у відеоформаті, спрямовані на промоцію художньої літератури онлайн-засобами. На фесті презентувались шість найкращих. Саме вони були відзначені оргкомітетом фестивалю грамотами і дипломами  та отримали подарункові бібліотечки й цінні подарунки.



На фесті презентувались шість найкрнащих. Саме вони були відзначені оргкомітетом фестивалю грамотами і дипломами  та отримали подарункові бібліотечки й цінні подарунки.

Це був наш перший досвід проведення такого онлайн заходу, ми проводили репетиції, хвилювались і, ось цей день настав…

До нас на фестиваль зареєструвались фахівці обласних бібліотек для юнацтва Вінницької, Житомирської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Полтавської, Тернопільської, Харківської областей, районних бібліотек та ОТГ, викладачі, учні та студенти навчальних закладів не тільки Херсонщини, а й Миколаєва, Кривого Рогу, Києва.




Фестиваль відбувався на платформі Zoom протягом 7 годин. І як свідчать відгуки, це був крутий фест, а значить нам все вдалося. Записи фесту можна подивитись тут:




Ну, і як тут не згадати 
відоме українське прислів'я -
  "Очі бояться, а руки роблять".








Ірина Тарадименко, завідувачка науково-методичного відділу 
Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова








Немає коментарів :

Дописати коментар